Je nutné se bát termínu AMC, CVS, KC?

Pod těmito zkratkami se skrývají invazivní výkony za účelem získání dostatečného množství materiálu k vyšetření karyotypu plodu, rizika možné nitroděložní infekce, chudokrevnosti plodu, či známek nitroděložní tísně plodu. 

AMC je nejčastější vyšetření a znamená odběr plodové vody pomocí tenké jehly, která je pod kontrolou ultrazvuku zavedena do děložní dutiny, kde je největší depo plodové vody a je odsáto cca 20-25ml plodové vody a odesláno do laboratoře k vyšetření. 

Další metodou je CVS, což znamená odběr choriové tkáně z placenty, rovněž za účelem zejména vyšetření karyotypu plodu. Technicky probíhá vyšetření zhruba stejně jako u AMC, pouze jehla je zavedena ne do plodové vody, ale do placentární tkáně. 

Termín KC označuje kordocentézu, což znamená zavedení jehly přímo do pupečníku za účelem odběru vzorku krve plodu, kdy můžeme stanovit konkrétní látky z krve plodu, kdy se jedná nejčastěji o známky tísně, chudokrevnosti, či známek infekce plodu. Všechny tři metody jsou provedeny pod kontrolou ultrazvuku za účelem minimalizace možných rizik pro plod, které jsou cca 0,5-1%. Bolestivost samotných zákroků je zhruba podobná a odpovídá vjemu odběru krve. Výsledek karyotypu obdržíme do 3 týdnů, ale v případě nutnosti rychlejšího výsledku u vysokého rizika postižení plodu je možno provedení vyšetření tzv. QF-PCR metodou a výsledek k vyloučení konkrétního syndromu obdržíme do 24 hodin, vyšetření kompletního karyotypu pokračuje poté klasickou metodou po dobu zhruba 3 týdnů.

Velmi příjemné a čisté prostředí, super sestřičky - mílé, příjemné, usměvavé, nic nebyl problém, paní primářka na 1* - podá ruku, je milá, vysvětlí, když se na něco zeptáte. Rozhodně doporučuji

Pavla Škorníková

převzato z Facebook

medicina zlin bw

zlinske geneticke centrum bw

vaše laboratoře bw

ivf bw

unica bw

nekky bw