3D/4D ultrazvukové vyšetření

Od ledna 2006 disponuje Centrum prenatální diagnostiky PREDIKO s.r.o. ve Zlíně špičkovou ultrazvukovou (UZ) technologií. Jde o digitální barevný UZ přístroj GE Voluson Expert E8. Tento diagnostický systém umožňuje kromě vysoce kvalitního dvourozměrného vyšetření také trojrozměrné (3D) zobrazení plodu. Součástí přístroje je dále modul „Live 3D“, který slouží k sledování trojrozměrného obrazu uvnitř těhotné dělohy v reálném čase.

Lékaři centra tak mají možnost velmi detailního a plastického prokreslení  orgánů plodu ve všech stádiích těhotenství. Uvedená diagnostická souprava je velmi důležitá především při prenatální diagnostice vrozených vývojových vad. Zjednodušeně lze říct, že třídimenzionální ultrazvukový obraz je dán velmi přesným a rychlým zpracováním dat  ze tří vyšetřovaných rovin. 

Tím je dosaženo vysoké věrnosti výsledného záběru. Prostorový vjem, volba určité roviny zobrazení  a schopnost vysokého zvětšení  umožňují cílenější  diagnostiku jistých vývojových defektů či anomálií.  Na druhé straně je reálná šance velmi rychle ověřit a často  vyloučit tzv. „podezřelý“ nález.

Pro nastávající maminku znamená trojrozměrný obrázek plodu nesrovnatelně větší vizuální zážitek než je běžný UZ záznam, který pracuje na principu „odstupňované šedi“,  a je mnohdy pro rodiče málo srozumitelný.

Těhotná může také za ideálních podmínek sledovat pohyby plodu , jeho mimiku,  gestikulaci , zívání a dokonce smích. V případě zájmu je možno archívovat 3D záznam na DVD, pořídit fotku či videozáznam.

Optimální termín pro 3D UZ vyšetření je mezi 20. – 30. týdnem gravidity. Vyšetření trvá cca 10 minut. Zobrazení je závislé na poloze plodu.

S podobnou technologií v současnosti pracuje pouze několik pracovišť v České republice (Praha, Brno, Olomouc).

Byli jsme velmi spokojeni s přístupem pana doktora Kovalčíka a sestry Hlaváčové, velmi profesionální přístup, vše skvěle vysvětleno. Patří velký dík

Martina Rychlíková

převzato z Facebook

medicina zlin bw

zlinske geneticke centrum bw

vaše laboratoře bw

ivf bw

unica bw

nekky bw