MUDr. Petr Polák: Prediko mi umožnilo uplatnit mé klinické zkušenosti


 
Prediko se ke konci roku 2018 rozloučilo s MUDr. Petrem Polákem, z důvodu jeho velké pracovní vytíženosti. Primář Polák přišel do Zlína po roce 2000, kdy se prenatální vyšetřování ve zlínském regionu prakticky neprovádělo. Při podezření na nějakou vývojovou vadu byly těhotné ženy odesílány na vyšší pracoviště do Olomouce nebo do Brna. Petr Polák je prvním lékařem, který měl kvalifikaci a systematicky se věnoval oblasti prenatálního testování ve Zlínském kraji.

„Krátce po jeho příchodu Prediko začalo jako první v regionu a jako jedno z prvních pracovišť v ČR provádět kombinovaný test v 1. trimestru a o něco později ho spojovat s výsledky ve 2. trimestru v rámci tzv. integrovaného testu,“ říká spoluzakladatel a jednatel Predika Jaroslav Loucký. „V roce 2012 jsme byli úplně prvním pracovištěm v České republice, které začalo těhotným nabízet neinvazivní prenatální vyšetření. Za aktivity patří Petru Polákovi velký dík, protože do jeho příchodu byl zlínský region v oblasti prenatální diagnostiky v porovnání s dalšími kraji hodně pozadu,“ dodává Jaroslav Loucký.

Nyní MUDr. Petr Polák působí pouze ve svém centru v Olomouci. Hlavním důvodem odchodu z Predika byla pro něj velká časová zátěž při pravidelném dojíždění po dobu více než 18 let. Přesto pro něj působení v Prediku bylo velkým přínosem, jak sám říká. „Prediko mi umožnilo uplatnit mé klinické zkušenosti, které jsem nabyl na univerzitním pracovišti ve fakultní nemocnici, v privátním lékařském centru. Byl jsem u toho, když jsme zaváděli trojrozměrné i čtyřrozměrné ultrazvukové zobrazení plodu v děloze. Tento modul nám poskytl zcela nové podmínky pro prenatální diagnostiku určitých závažných defektů. Mohu také s jistým pocitem hrdosti říct, že jsme byli první centrum, které těhotným ženám nabídlo možnost neinvazivního prenatálního testování,“ podotýká Petr Polák.

V současné době podle MUDr. Petra Poláka Prediko disponuje vysoce erudovaným personálem, který nezapomíná na potřebnou míru empatie. „Zdejší lékaři i zdravotní sestry dbají na to, aby nabídli nastávajícím maminkám maximální pocit jistoty, že se jejich dítě vyvíjí v pořádku. K tomu je nutná důvěra a jsem přesvědčen, že právě ta je jedním ze základních atributů Predika. V neposlední řadě je třeba zmínit vysokou úroveň přístrojového vybavení. Lékaři v Prediku pracují s absolutní špičkou v oblasti ultrazvukové zobrazovací techniky. Byl jsem na stáži na některých respektovaných zahraničních pracovištích a vím, že v tomto smyslu Prediko rozhodně není pozadu. Samozřejmostí je průběžná elektronická archivace dat a jejich právní ochrana,“ dodal Polák.

Jestli je plod zdravý a vyvíjí se v děloze tak, jak má, lékaři dokážou s velkou přesností zjistit dávno předtím, než se dítě narodí. V Prediku to zvládnou díky moderním vyšetřovacím metodám. A je důležité, aby nastávající maminka tato vyšetření absolvovala. Důvod? Podle Petra Poláka pomalu nastává doba, kdy ženy rodí své první dítě mezi 28. – 30. rokem. To je trend, který má své psychosociální důvody. „Víme, že riziko určitých chromozomálních vad plodu – nejčastější z nich je Downův syndrom – se zvyšuje s rostoucím mateřským věkem. Významnější je ale v tomto smyslu až hranice kolem 37 let. Průběžně se také zvyšují rizika určitých porodnických komplikací, jako je například riziko potratu či předčasného porodu. Také riziko operativního vedení porodu je vyšší u žen nad 38 let,“ vysvětluje lékař.

medicina zlin bw

zlinske geneticke centrum bw

vaše laboratoře bw

ivf bw

unica bw

nekky bw